Bromelain je prvič izoliral venezuelski kemik leta 1891 in ko so ugotovili njegovo blagodejno delovanje, je postal tako dragocen, da ga je leta 1957 Nemška komisija E (German Commission E; vladna regulatorna agencija, ki je bila ustanovljena leta 1978, sestavljali pa so jo znanstveniki, toksikologi, zdravniki in farmacevti) odobrila za zdravljenje oteklin in vnetij po operacijah.
Ljudstva v osrednji in južni afriki so uporabljala bromelain proti vnetjem in prebavnim težavam že stoletja prej, preden so ga leta 1957 v Nemčiji priznali tudi kot terapevtsko dopolnilo.
Nahaja se v ananasu oz. v jedru ananasa, ki ni najbolj okusno in je tudi precej trdo, zato ga večinoma ne pojemo; a tudi, če bi ga, samo živilo ni dovolj močno, da bi imelo uživanje ananasa terapevtski učinek, zato se pri določenih stanjih svetuje uživanje potentnega bromelaina v kapsulah, ki zagotavlja primerno standardizirano dozo bromelaina.
Lahko vpliva na delovanje določenih zdravil, zato je potrebna previdnost (in odobritev zdravnika) pri naslednjih zdravilih:
– antibiotiki (lahko vpliva na absorbcijo in delovanje antibiotika)
– zdravilih za redčenje krvi (ker tudi bromelain redči kri) in
– pomirjevalih (lahko vpliva na učinek pomirjevala).
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.